MENU ↓
powróć na start

UWAGA! Z POWODU PANDEMII KONKURS ZAWIESZONY DO ODWOŁANIA!

To już trzecie zaproszenie na majówkę w huculskiej chacie w ukraińskich Gorganach. To nie jest typowy wyjazd fundacyjny, a luźna wyprawa z zaprzyjaźnionymi osobami.

Jedziemy w dniach: 25.04-02.05.2020 r.

Jeśli masz ochotę przeżyć kilka dni z dala od cywilizacji zgłoś się do konkursu. Wyłonimy kilku szczęśliwców, którzy z nami pojadą. Ale najpierw poczytaj jak tam jest. Zachęcamy również do lektury relacji z naszych poprzednich wyjazdów: Edycja 2018, Edycja 2019

POŁOŻENIE. Obiekt to Jędrykowa Sadyba, czyli drewniana ponad stuletnia chata huculska we wsi Czernik w ukraińskich górach Gorganach. Chata zachowała sporo ze swojego dawnego charakteru urządzona przy użyciu oryginalnych sprzętów, z makatami i starymi obrazami. Posiadłość okolona jest łąkami i pastwiskami, z pobliskim potokiem i górami. Możecie o niej poczytać tu.  

POKÓJ. Do dyspozycji gości jest jedna wieloosobowa koedukacyjna izba sypialna z jednym piętrowym łóżkiem oraz drewnianą podłogą wykładaną wygodnymi materacami, na których śpimy. Na wyposażeniu nie ma szafy do wieszania ubrań, więc nie zalecamy zabierać garniturów i garsonek. W izbie nie ma TV oraz internetu, jest za to elektryczność. Z izby prowadzi wyjście na taras. Na wyposażeniu nie ma pościeli, a w wygodne i ciepłe śpiwory goście muszą zabrać ze sobą.

KUCHNIA. Do dyspozycji mamy kuchnię z jadalnią, gdzie goście wspólnie przygotowują i spożywają posiłki. Kuchnia jest wyposażona w murowany piec opalany własnoręcznie przyniesionym drewnem i własnoręcznie rozpalany, służący do gotowania oraz podgrzewania wody do mycia. Na wyposażeniu kuchni są naczynia, woda własnoręcznie przyniesiona ze studni oraz analogowa (ręczna) zmywarka lub zmywarek codziennie losowo wybierany spośród gości. W kuchni jest obszerny stół z drewnianymi ławami o funkcji gastronomiczno-rekreacyjnej, służący też do wieczornych spotkań. Na wyposażeniu jest też średniej klasy stylowy radio odtwarzacz z funkcją mp3 i CD z możliwością odtwarzania własnej muzyki, gdyż gospodarz ma tylko górskie szanty (gwarantujemy, po dwóch dniach słuchania zatęsknisz za Zenkiem :). W kuchni absolutnie nie ma: kuchenki jakiejkolwiek, mikrofali, ekspresu do kawy, lodówki oraz umywalki, kranu i bieżącej wody.

ŁAZIENKA I WC. W obiekcie nie ma żadnej łazienki, prysznica, umywalki i kranów. Do czynności higienicznych używa się armatury łazienkowej w postaci miski oraz wiader z wodą, własnoręcznie przyniesioną ze studni. Do dyspozycji gości jest niewielka balia kąpielową w pomieszczeniu gospodarczym, w której po uprzednim przyniesieniu i nagrzaniu na piecu wody w dużym garze można zażyć prawie relaksacyjnej kąpieli w pozycji siedzącej. W celu uzyskania efektu spa proponujemy zapalić sobie do kąpieli świeczuszki. Istnieje też opcja przenośnego prysznica turystycznego do wykorzystania na zewnątrz obiektu, jest dość wygodna, można w nim nawet usiąść na krzesełku. Obiekt jest wyposażony w wolnostojące drewniane WC typu sławojka znajdujące się poza chatą, na końcu posesji, z funkcją relaksacyjnie szumiącego potoku płynącego nieopodal. WC jest wykonane z przyjemnego w dotyku drewna naturalnego z dekoracyjnie wyciętym serduszkiem z widokiem na chatę i góry. Nie ma tu kranu, wody, spłuczki ani elektryczności. Przy wejściu do WC znajduje się podest, na którym należy zostawić swój prywatny pojazd, jeśli na takowym się poruszacie i dostać się do środka własnoręcznie. Wieczorami droga prowadząca z chaty do WC jest oświetlona gwiazdami, których z reguły nie widać oraz lampami solarnymi, bądź też latarką osobistą, którą zalecamy zabrać z sobą przy wyjściu za potrzebą.

NA TERENIE OBIEKTU. Do dyspozycji gości jest rekreacyjny taras z funkcją rozrywki, relaksacji, integracji i wypoczynku. Istnieje też możliwość hamakingu pomiędzy drzewami. Obiekt jest wyposażony w elektryczność o zmiennym stopniu zasilania oraz gniazdka nie wymagające przejściówek. Na terenie całego obiektu i posiadłości nie ma TV, WI-FI oraz zasięgu. Zasięg objawia się okazyjnie w niektórych miejscach na zewnątrz.
Liczba gwiazdek obiektu: Obiekt posiada nieograniczony dostęp do rozgwieżdżonego nieba, chyba że akurat niebo zasnuwają chmury.

GASTROMOMIA. W obrębie kilku km brak jest obiektów gastronomicznych. Wyżywienie wspólnie przygotowywane w chacie z produktów zakupionych na jednych wspólnych zakupach spożywczych i ewentualnie drobniejszych w "pobliskim" sklepie oddalonym od chaty o kilka km. Istnieje możliwość przygotowania jajecznicy z jaj od górskich kur z wolnego wybiegu oraz kakałka na mleku od szczęśliwej krowy. Kawę przygotowuje się w kawiarce, herbatę zaś w dzbanku na uprzednio rozpalonym piecu. 

UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI. Obiekt jest absolutnie kompleksowo nieprzystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Wewnątrz chaty są progi w miarę łagodne do pokonania. Dwa wysokie i strome progi są przy wejściu do chaty oraz przy wyjściu na taras. Dodatkowo przy wejściu są 2 łagodniejsze kamienne stopnie, a przy zejściu z tarasu na posesję również 3 kamienne strome stopnie. Brak jest: podjazdów, poręczy, uchwytów, chodników, kostki chodnikowej. Brak jest bieżącej wody, kranu, umywalki, wanny, prysznica i  wc w chacie. WC na zewnątrz również nie jest dostosowane. Posesja jest trawiasta i nierówna z wystającymi niekiedy kamieniami, a przy opadach dość grząska, a droga w miejscowości typowo górska wyboista i z kamieniami. Brak obsługi hotelowej - goście muszą ogarnąć się we własnym zakresie i uczestniczyć w domowych obowiązkach, każdy wedle posiadanych przez niego umiejętności i talentów.

ATRAKCJE. Wypoczynek w klimatycznej chacie ze starymi makatami i okiennicami w bajecznej górskiej okolicy z kolorowymi domami, przydrożnymi kapliczkami, lasami, srebrnymi dachami cerkwii. Wspólne wieczorne opowieści oraz relaks wspólny lub we własnym zakresie. Do tego leżaking, hamaking lub spacering po wyboistej górskiej drodze lub łagodniejszych górskich szlakach. Istnieje też możliwość przeczytania zaległej książki. Lokalne wycieczki terenówkami po bliższej i dalszej okolicy. Świeże powietrze, cisza, szum potoku i widok na góry.

WARUNKI POGODOWE. Jak to w górach (lub jak nad polskim morzem). Od ciepłych słonecznych typowo letnich dni po zimne i mniej przyjemne z niespodziewanymi przebłyskami słońca i równie niespodziewanymi opadami. Zachęcamy więc do zaopatrzenia się w krem UV i okulary słoneczne oraz w coś cieplejszego (nawet czapka czasem się przydaje) i koniecznie coś przeciwdeszczowego.

Zachęcony? Oto pytanie konkursowe:

1. Napisz jak wyobrażasz sobie tydzień bez facebooka i netu w górskiej chacie?

Forma odpowiedzi na powyższa pytania jest absolutnie dowolna, może być to słowo pisane, film, zdjęcie, słuchowisko, mem czy cokolwiek innego. Doceniamy twórczość i oryginalność, ale przede wszystkim szczerość:)

Zgłoszenia należy przesyłać do 29.03.2020  drogą mailową na adres ania@podrozebezgranic.pl W zgłoszeniu KONIECZNIE PODAJ SWOJE DANE KONTAKTOWE: 

  1. Imię i nazwisko
  2. Adres zamieszkania
  3. Telen oraz e - mail

Wyniki konkursu roześlemy do uczestników konkursu mailowo lub zadzwonimy z wynikami najpóźniej do dnia: 31.03.2020

Zastrzegamy sobie prawo wyboru uczestników w sposób całkowicie subiektywny:) 

Co koniecznie należy na wyjazd zabrać i o czym należy pamiętać:

  • paszport ważny minimum 6 miesięcy, pamiętaj że Ukraina nie jest w UE (przy okazji sprawdź czego nie można przewozić przez granice), jeśli nie masz paszportu służymy radą jak można go wyrobić, 
  • w mieście są bankomaty, z których bez problemu wypłacisz gotówkę, są też kantory, można też płacić kartą – dowiedz się czy twoja karta będzie działać na Ukrainie, 
  • kasa na paliwo i zakupy – składamy się wspólnie na wszystkie wydatki powstałe podczas wyjazdu, 
  • kieszonkowe na pamiątki i swoje potrzeby, na ewentualny nocleg na trasie, 
  • śpiwór ciepły – tu nie ma pościeli
  • koniecznie coś przeciwdeszczowego
  • coś cieplejszego na chłodniejsze dni

Zastrzegamy sobie prawo odwołania imprezy z przyczyn od nas niezależnych (choroba lub poważna usterka, któregoś z samochodów lub inne). I... mimo wszystko gorąco zapraszamy!