MENU ↓
powróć na start

Tym, co łączy uczestników akcji integracja jest zamiłowanie do aktywności, otwartości na świat i ludzi oraz potrzeba odnajdywania bratnich dusz w naszych pasjach i zamiłowaniach pomimo tego, że ich realizacja w wykonaniu osób z niepełnosprawnościami  może czasami sprawiać wrażenie  szalonych pomysłów. Chcemy i lubimy wychodzić poza schematy, stereotypy i podczas spotkań akcji poszukujemy inspiracji właśnie w tym kierunku.

 

Szukając wzorców i przykładów mamy zazwyczaj na myśli sylwetki "wielkich" ludzi, w tym także wielkich podróżników jak Wojciech Cejrowski, Martyna Wojciechowska, Marek Kamiński, czy Alekszander Doba. Tymczasem przykład, najwięlszego festiwalu podróżniczego w Polsce - Kolosy, który przecież od lat odbywa się w Gdyni, a obecnie wręcz po sąsziedzku z naszą "Akcją Integracją!", bo w audytoriach Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego Gdynia, pokazuje, że bardzo często zdobywcami najdalszych i najbardziej egzotycznych zakątków świata są nasi sąsiedzi, znajomi ludzie tacy sami jak my, którzy znaleźli w sobie odwagę i determinacje, by zrobić coś na pozór szalonego, poprostu pięknego!

 

Nie inaczej jest wśród osób z niepełnosprawnością. Osoby które od pewnego czasu znamy w ramach swojego wolnego czasu realizują wiele godnych uznania projektów podróżniczych bądź społecznych, dlatego 3 spotkanie naszego cyklu zadetykowaliśmy "wielkim", bliskim, a mimo to nieznanym, których przykład być może natchnie uczestników "Akcji: Integracja!" do działań do których być może dotychczas nieco brakowało im przekonania lub odrobiny odwagi.

 

Jako pierwsza na temat projektu "440 km po zmianę" opowiadała Marta Czachor jedna z niepełnosprawnych lokalnych Koordynatorek, która na rzecz projektu działa na terenie Jastarni, swojego rodzinnego miasta. Dzięki Marcie poznaliśmy społeczną koncepcje zmiany "polskich plaże, tak aby były dostępne dla wszystkich..." W swoim założeniu projekt jest przedsięwzięciem umożliwiającym spełnianie podróżniczych marzeń tych wszystkich, dla których spacery, czy choćby wejście na piaszczyste plaże ze względu na ich podłoże były nie dościgłym marzeniem. Tym samym projekt ma inspirować do zmiany czyniąc plaże infrastrukturalnie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z wózkami dziecięcymi, osób starszych, a także przezprzez sprzętowe i psychologiczne wsparcie udzielane jednej kobiecie w każdej kolejnej rocznej edycji projektu. Więcej o tym przedsięwzięciu możecie dowiedzieć się na stronie: http://440km.pl/ lub oglądając film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=KFnzaSIyaCY

 

Kolejną inspirującą bohaterką wieczoru była Ania Pietrasik osoba z ograniczeniami w poruszaniu się, a jednocześnie ocoba wielu pasji. Uczestniczka blisko dwutygodniowego rejsu szkoleniowego żaglowcem "Fryderyk Chopin", wybrzeżem skandynawi - rejsu, którego każdy dzień był dla Ani zmaganiem ze słabościami własnego organizmu, a dla załogi żaglowca był nieustającą "żywą" lekcją na temat niepełnosprawności, ale także determinacji i uporu osób które jej doświadczają. Lekcją nie rezygnowania z marzeń!

 

Jako miłośniczka gór Ania uczestniczyła również w jednej z górskich wyprawy Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty". Jako, że góry to poza wzniesieniami, stromiznami i wysokością to także nie zliczona ilość pięknych krajobrazów i nipowtarzalnych widoków. Razem z Anią, za pośrednictwem ogromu fantastycznych zdjęć, przebyliśmy górski szlak, który pokonała kilka lat temu wstecz. Chęć obejżenie jeszcze kilku zdjęć, a potem jeszcze kilku i jeszcze kilku spowodowało, że nasze spotkanie poraz kolejny się przeciągneło, ale to już chyba nikogo nie dziwi.