MENU ↓
powróć na start

12 stycznia odbyło się nasze pierwsze spotkanie w ramach projektu Akcja: integracja! w Laboratorium Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego Gdynia.

Celem spotkania była integracja, poznawanie się oraz rozmowa o naszych pasjach i  oczekiwaniach wobec projektów i działań realizowanych w Gdyni na rzecz osób z niepełnosprawnością. Ponieważ jednak projekt jest nieco eksperymentalny, nawet my nie wiedzieliśmy czego się po tym pierwszym spotkaniu spodziewać, a rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - odwiedziło nas bowiem, aż 19 osób z niepełnosprawnością oraz ich kilku asystentów!

W pierwszej części spotkania, przedstawialiśmy się, poznawaliśmy i rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach. Wbrew stereotypom, uczestnicy wymieniali: sport, aktywność, podróże, pomaganie innymi, muzyka, praca, życie... Okazało sie, że są miedzy nami pasjonaci jazdy na rowerze, koszykówki, wolontariusze, jest pasjonat pracy w drewnie, fan militariów, czy krótkofalarstwa, odwiedziła nas także była instruktorka jogi oraz osoba prowadząca radio internetowe. Wiele osób zadeklarowało chęć podzielenia się wiedzą na temat swoich pasji, z czego na pewno skorzystamy przy okazji kolejnych spotkań.

W kolejnej częsci spotkania zastanawialiśmy się co się nam podoba w ofercie miasta, czego brakuje, a co możemy wspólnie zrealizować podczas kolejnych spotkań - pomysły te zbieramy i postaramy sie sukcesywnie realizować. Wszystkie nowe pomysły i sugestie możecie słać także mailowo: podroze@podrozebezgranic.pl lub na grupie na facebooku: Akcja:integracja! W przygotowaniu kolejnych spotkań pomoże nam również ankieta badająca potrzeby osób z niepełnosprawnością, za wypełnienie której będziemy bardzo wdzięczni. Ankieta znajduje się pod linkiem: ANKIETA.

Wśród propozycji możliwych do zrealizowania w Laboratorium Innowacji Spolecznych uczestnicy zaproponowali dzielenie sie swoimi pasjami i doświadczeniami: opowiadanie o podróżach, działaniach koła podróżniczego, czy funkcjonowaniu radia internetowego, prowadzenie szkolenia komputerowego z zakresu bezpieczeństwa w sieci, organizację wieczorów z grami planszowymi, wspólne gotowanie, czy spotkania z aktywnymi osobami: podróżnikami, muzykami, artystami. Jedną z propozycji było także zorganizowanie wspólnego ogniska na polance redłowskiej, co z pewnością zrobimy, jak tylko sprzyjać będzie temu pogoda:)

Na koniec, pojawił się nasz Gość Specjalny - Sylwia Skuza, prezes Pomorskiej Fundacji Sportu i Turystyki "Keja", żeglarka i masażystka w prowadzonym przez Fundację Salonie Masażu w ciemności, która opowiedziała o swoich pasjach, doświadczeniach i pracy, a także jak pozostać aktywnym i realizować pasje pomimo barier. Sylwia swoją postawą pokazała, że nowe zainteresowania odkrywać można także będąc już osobą niepełnosprawną i opowiadała jak poprzez żeglarstwo musiała pokonać swoje lęki, w tym wielki lęk przed wodą, a w międzyczasie odkryła, że to właśnie żeglarstwo stało się jej drogą do pełnej rehabilitacji. Poprzez żeglarstwo nie tylko przełamała lęk prze wodą, ale przed wszystkich przełamała lęk przed byciem osobą niewidomą, którą stała się nagle w wyniku błędu lekarskiego.

Spotkanie było niezykle ciekawe i zachęcające do działania, a kolejna porcja inspiracji przed nami już 4 lutego (wyjątkowo w czwartek), ponownie w Laboratorium Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98, budynek IV). Tym razem tematem spotkania będzie radio, o prowadzeniu którego opowie nam Michał, uczestnik pierwszego spotkania, a także kolejny Gosć Specjalny - profesjonalny radiowiec.

Na spotkanie obowiązują zapisy mailowe: podroze@podrozebezgranic.pl lub telefoniczne: 692445188.
Do zobaczenia!