Nasze VI spotkanie podróżnicze realizowane w ramach projektu "Mój żywioł: aktywność!", które odbyło się 20 marca w Bibliotece w CH Mangattan było nieco nietypowe. Tym razem prelegentkami były Basia Lisowska - podróżniczka i uczestczka naszych spotkań i wyjazdów, a także Marta Ostrowska z Fundacji Podróże bez Granic.

Basia w brawurowy sposób opowiedziała nam o swojej ostatniej wyprawie do Meksyku. Była to "najgrzeczniejsza" z podróży Basi, która zwykle jeździ samodzielnie, bez wsparcia biura podróży i odkrywa świat całkowicie na własną rękę. Tym razem wyprawa do Meksyku była zorganizowaną pielgrzymką połączoną ze zwiedzaniem, co i tak nie przeszkodziło Basi w samodzielnym wspinaniu się na piramidy, nocnych spacerach po niezbyt bezpiecznych obszarach miast, a także próbowania przepsznej meksykańskiej kuchni. Basia opowiedziała o odwiedzonych miejscach, pokazała nam uroki tych miejsc i zaraziła chęcią odwiedzenia tego zakątku świata.

Marta z koleji, po swojej długiej nieobecności na spotkaniach Fundacji, opowiedziała o swojej podróży, samodzielnie wyremontowanym jachtem Mari-Ann z Gdyni na Wyspy Kanaryjskie, która trwała od 12 września 2016 do 2 lutego 2017. Marta przekonywała, iż wszystko zaczyna się od marzeń, iż warto je wymyślać, a potem małymi krokami realizować. I nie trzeba planować wielkich wypraw, aby małymi krokami zmieniać życie, ale należy mieć odwagę i determinację, aby te małe kroki stawiać, bowiem każda najmniejsza podróż jest pretekstem do tworzenia kolejnych marzeń i podejmowania kolejnych wyzwań.

Marta pokazała nie tylko historie kupna i remontu jachtu, ale także odwiedzone po drodze miejsca, w sumie: 42 odwiedzone porty, w 8 krajach, na 9 wyspach. W rejsie Marta, przez większosć trasy płynęła z mężem i kotem, ale w trakcie dołączyło do nich w sumie 28 osób, w tym 9 dzieci. Pokonali łączenie 4089 mil morskich, w tym 2151 tylko we 2.

Zdjęcia Mari-Ann: www.mari-ann.pl

Bardzo dziękujemy za spotkanie i liczną obecność oraz już zapraszamy na kolejne!

Projekt "Mój żywioł: aktywność! realizowany jest przez Fundację Podróże bez Granic w partnerstwie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku oraz Laboratorium Innowacji Społecznych z Gdyni, dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.